1. Pojęcia podstawowe

Baza danych – zbiór danych różnego typu (liczbowe, tekstowe, graficzne) powiązanych ze sobą i gromadzonych na nośnikach pamięci

Tabela – obiekt bazy danych przechowujących dane dotyczące jednego tematu

Relacyjna baza danych – zbiór powiązanych ze sobą tabel (powiązanych za pomocą relacji)

Relacja - system powiązań i sprzężeń między dwoma tabelami (w obu tabelach uczestniczących w relacji musi istnieć pole łączące tego samego typu, wartości w obu tabelach odpowiadają sobie nawzajem)

Rodzaje relacji:

  • 1 – 1 - jeden do jeden. Każdemu rekordowi w pierwszej tabeli odpowiada tylko 1 rekord z drugiej i każdemu rekordowi z drugiej tabeli odpowiada tylko jeden rekord z pierwszej.

  • 1 - - jeden do wiele.Każdemu rekordowi w tabeli nadrzędnej odpowiada wiele rekordów z tabeli podrzędnej i każdemu rekordowi z tabeli podrzędnej odpowiada tylko 1 rekord z tabeli nadrzędnej.

  • ∞ – ∞ – wiele do wiele. Każdemu rekordowi w pierwszej tabeli odpowiada wiele rekordów z drugiej i każdemu rekordowi z drugiej tabeli może odpowiadać wiele rekordów z pierwszej tabeli. Aby ją zrealizować musimy utworzyć dodatkową tabelę łączącą, w rzeczywistości powstaną dwie relacje 1 - ∞ - jeden do wiele.

Redundancja – nadmiarowość informacji (niepotrzebne powielanie informacji w tabelach, wzrost objętości plików).

Anomalia aktualizacji rekordów - negatywne zjawisko, kiedy z powodu niepotrzebnej nadmiarowości informacja zostanie zmodyfikowana w pewnych krotkach, a w innych nie.

Anomalia przy usuwaniu rekordów - usuwanie części informacji powoduje utratę innej informacji, której nie chcielibyśmy stracić.

Anomalia przy wstawianiu rekordów - zjawisko powodowane koniecznością wpisywania wartości do pól zamiast wybrania wartości klucza.

Normalizacja bazy danych - Celem normalizacji baz danych jest unikanie anomalii.